Atölyeler anasayfa
E-mail adresiniz:
 Şifreniz: Beni Hatırla
DUYGULARIN ADRESİ
316 konu, 312 üye
http://atolyeler.edebiyatdefteri.com/atolyedetay/82/duygularin-adresi.html
  + Tüm tartışmalar
  + Yeni tartışma aç
  + Tüm mutfak
  + Yeni ürün ekle
  + Tüm kütüphane
  + Yeni bilgi ekle
  + Tüm haberler
  + Yeni haber gönder
  + Hakkımızda
  + Kurallarımız
  + Yöneticiler
  + Tüm üyeler
  + Atölyeyi duyur
  + Atölyeye katıl


 


Şuan online atölye üyesi yok.Atölye Bilgileri
Üye sayısı:
312
Tür:
Şiir
Kuruluş tarihi:
14/5/2009
Kurucu:
NİHAT İLİKCİOĞLU

DOMUZ GRİBİ NEDİR?


Domuz Gribi, İnfluenza A virüsünün neden olduğu ve domuzlarda salgınlara neden olan bir solunum hastalığıdır. Domuzlardan insanlara bulaşabilmektedir.
Domuz Gribinin Belirtileri nelerdir?
Domuz Gribinin BelirtileriBelirtiler normal insan gribi belirtilerine benzer ve
• Ateş,
• Öksürük,
• Boğaz ağrısı,
• Burun akıntısı,
• Vücut ağrıları,
• Baş ağrısı,
• Titreme halsizlik bazı vakalarda kusma ve ishal bildirilmiştir. Geçmişte zatürre ve solunum yetmezliği gibi ciddi hastalık ve ölümlere neden olduğu bildirilmiştir.

İnsandan insana nasıl bulaşır?
Domuz Gribinin A/(H1N1), mevsimsel gribin bulaştığı gibi bulaşmakta olduğu düşünülmektedir. Kişiden kişiye genellikle öksürme, hapşırma gibi solunum yoluyla bulaşır. Bazen de hasta insanların ağız ve burunlarına temas etme yoluyla da bulaştığı bildirilmiştir. Hasta bir kişinin öksürüğü ya da hapşırığından çıkan damlacıkların masa gibi bir yüzeye temas etmesinin ardından başka bir kişinin bu masaya elle dokunması, ardından ellerini yıkamadan gözlerine, ağzına veya burnuna dokunması sonucu hastalık kişiden kişiye geçebilir. Hasta kişi, hastalık belirtileri görülmeden 1 gün önceden başlayarak; hastalandıktan sonraki 7 gün ve daha fazla gün boyunca bulaştırıcıdır. Bu da kişinin domuz gribi hastalığına yakalandığını daha henüz öğrenmemişken bulaştırıcı olduğunu göstermektedir. Çocuklar, özellikle küçük çocuklar, potansiyel olarak daha uzun süre bulaşıcı olabilir.

Hastalığa yakalanmamak için ne yapmak gerekir?
İnsanlar için geliştirilmiş bir aşısı henüz yoktur. Hastalıktan korunmak için rutin önlemleri uygulamak gerekir.

Bu önlemler:
• Öksürdüğünüzde ya da hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir kağıt mendille kapatınız. Kullandığınız mendili hemen çöpe atınız.
• Öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerinizi bol su ve sabunla yıkayınız. En az 15 ila 20 saniye yıkama önerilir. Alkolle temizleme de tercih edilebilir.
• Ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmaktan kaçının. Çünkü virüs ellerinizle başka kişilerle tokalaşma yoluyla da bulaşabilmektedir.
• Hasta kişilerle yakın temastan kaçının.
• Genel sağlığınıza dikkat ediniz.
• İyi uyuyun, fiziksel aktivitelerde bulunun, stresten kaçının, bol sıvı alın ve iyi beslenin
• Bu hastalıkla kontamine olmuş olabilecek yüzeylere temas etmekten kaçının.

Seyahat eden kişilere DSÖ neler tavsiye etmektedir?
Dünya Sağlık Örğütü uluslararası seyahatlerin kısıtlanmasını tavsiye etmemektedir. Her zaman olduğu gibi hasta olan kişilerin uluslararası yapacakları seyahatleri ertelemeleri ve uluslararası seyahat dönüşü hastalık belirtileri görülen kişilerin ise sağlık kurumlarına başvurmaları konularına dikkat etmeleri istenmektedir. Seyahat eden kişilere enfekte olma tehlikesine karşın kalabalık ve kapalı mekânlardan uzak durmaları ve akut solunum yolları enfeksiyonları olan insanlarla yakın temastan kaçınmaları tavsiye edilmektedir. Hasta olan kişilerle temastan sonra ve bu kişilerin bulundukları ortamlarla temastan sonra ellerin yıkanması hastalık riskini azaltacaktır. Ayrıca hasta insanlar hastalığın yayılmasını önleyici uygun davranışlar sergilemeye davet edilmektedir.(Sağlıklı insanlardan uzak durmak, elleri yıkamak ve öksürükle/hapşırıkla bulaşmayı engellemek için kâğıt mendil ve maske kullanmak).

Tedavisi var mı?
Oseltamivir veya zanamivir kullanımı domuz gribinin önlenmesinde CDC tarafından tavsiye edilmektedir. İlaç kullanımı hastalığın seyrini hafifletmekte ve daha hızlı bir iyileşmeyi sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra ciddi komplikasyonların da gelişmesi engellenmiş olur. Antiviral ilaçlara, semptomların görülmeye başlamasından itibaren ilk 2 gün içinde başlanması gerekir.

Çocuklarda acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır:

• Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü
• Mavimsi cilt rengi
• Yeterince sıvı alamama
• Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe
• Huzursuzluk
• Grip benzeri semptomlara ek olarak ateş ve şiddetli öksürük
• Döküntü

Yetişkinlerde acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır:

• Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
• Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç
• Ani baş dönmesi
• Konfüzyon
• Şiddetli bulantı ve kusma
Kaynak:CDC
Domuz Gribi Bilgilendirme Broşürü Pdf (Türk Eczacılar Birliği)


Gülseren kuddar - 24 Aralık 2009 Perşembe
 
mehmet ali unsal  mehmet ali unsal (1.1.2010 14:34:43)  

ÇOK GÜZEL BİR KONUYA DEĞİNMŞİSİNİZ,ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDİYORUM.Söze Ulu Önder M.KEMAL ATATÜRK'ün güzel bir sözü ile başlamak istiyorum."Tarini ve kültürünü kaybetmiş bir milletin geleceği tehlikededir" ne güzel demiş.hangimiz sahip çıkıp uygulayabiliyoruz.Bu sözü incelersek ne demek ,iistediğimi deha iyi anlayacaksınız.
Tarih demek sadece savaşlar,ölümler,doğumlar,olaylar değil bize öğretilen tarih kısa ve öz yazılmış bir tarihtir.Örnrğin:Osmanlı imparatorluğu zamanında Avrupadan bize doktor göndermişler,uzun bir süre kaldıktan sonra,kalmak istememiş.Nedeni kimse hasta olmuyormuş.Bizimkiler sormuşlar,neden gidiyorsun?
kardeşim:sizin Türk milleti işi gücü yok devamlı temizlik yapıyor,demiş.İnsan günde on oniki kez elini yıkarsa soruyorum hasta olurmu?ben şahsen kırk üç yaşındayım bu zamana kadar devamlı sabah erkenden kalkar dini vecibemi yerine getiririm .sonra yatacaksam yarım.İster inanın ister inanmayın toplasam hepsini üç kere gırip olmuşumdur,kesinlikle bir gün büle yatmamışımdır.Sabah saatlerinde insan vücudunun en dirençsiz zamanı imiş onun için ,hastalıklara yakalanma sansı daha çok oluyormuş.Bence gripten korunmak içn şu dört şeye uymalıyız:1.DİRENCİMİZİ KORUMALIYIZ.2.DENGELİ BESLENMELİYİZ.3.TEMİZ HAVADA YAŞAMALIYIZ(BOL OKSİJENLİ HAVA)TEMİZLİĞİMİZE DİKKAT ETMELİYİZ.4.MORELİMİZİ HİÇ KAYBETMEMELİYİZ.DİYE DÜŞÜNÜYORUM.(Benim bu görüşüm tecrübelerimden ve düşün celerimden ibarettir.Görüş ve önerilerinize saygım sonsuzdur.)M.ALİ.ÜNSAL.SAYGILARIMLA..

 
kutsalakıl  kutsalakıl (2.4.2011 15:03:56)  

domuz gribi bildiğimiz zatürredir..
domuz gribi,kuş giribi ... gibi hastalıklar belli bir siyasi ya da ekomomik faaliyetleri çökertici oyunlardır...
inanmayın kardeşim inanmayın böyle şeylere...
bakın kuş gribi dediler vakti zamanında...bütün kuşları öldürdük...tavukları,hindileri,horozları...
sonra ne oldu ? her yaz KENE üremeye başladı Türkiye'de...
sen doğanın dengesini bozarsan, bu oyunlara inanırsan olacağı o tabi..
tavuklar ölünce keneleri kim yiyecek ? kimse...eee o zaman keneler bizi yer işte...
en basit örneğimdi...
oyunlara gelmeyelim kısaca

 

 
Copyright 2006 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.