Atölyeler anasayfa
E-mail adresiniz:
 Şifreniz: Beni Hatırla
ANADOLU UYGARLIKLARI
47 konu, 37 üye
http://atolyeler.edebiyatdefteri.com/atolyedetay/38/anadolu-uygarliklari.html
  + Tüm tartışmalar
  + Yeni tartışma aç
  + Tüm mutfak
  + Yeni ürün ekle
  + Tüm kütüphane
  + Yeni bilgi ekle
  + Tüm haberler
  + Yeni haber gönder
  + Hakkımızda
  + Kurallarımız
  + Yöneticiler
  + Tüm üyeler
  + Atölyeyi duyur
  + Atölyeye katıl


 


Şuan online atölye üyesi yok.Atölye Bilgileri
Üye sayısı:
37
Tür:
Kültür Sanat
Kuruluş tarihi:
31/7/2008
Kurucu:
Şaban Aktaş (Homerotik)

ATATÜRK’ÜN DEHÂSI ve ANAYURT
 
Şaban Aktaş (Homerotik)  Şaban Aktaş (Homerotik) (19.11.2010 21:09:52)  

ATATÜRK’ÜN DEHÂSI ve ANAYURT
Haluk Tarcan tarafından 18 Kasım 2010 tarihinde gönderildi

Atatürk Cumhuriyeti kurup, Hükûmeti İsmet Paşa’ya(İnönü) bıraktıktan sonra dünya ve Türk tarihini incelemiş ve yaklaşık 2000’den fazla kitap okumuştur. Bu incelemeleri bazen hiç uyumadan iki gün kadar sürer, doğal olarak durmadan gözleri yaşarırmış.
Atatürk’ün doktoru ve zamanın Sıhhat ve İçtimâi Muavenet( Sağlık ve Sosyal Yardım) Vekili Dr. Refik Saydam babamın sınıf arkadaşı idi, babama anlatmıştı:
Gazi Hazretleri beni çağırdılar ve durmadan yaşaran gözlerinin kendilerini rahatsız ettiğini izhar ettiler(bildirdiler) ve çâre aramamı istediler. Ben de, çarşıda bulunan en iyi cins mermerşahi’den (tülbent) aldırdım, otoklav’da(zamanın dezenfeksiyon makinesi) dezenfekte ettirdikten sonra ufak murabbalar( kareler) kestirdim ve paket paket Çankaya’ya yolladım… Atatürk’ün, gözleri yaşardıkça bu tülbent parçalarıyla gözlerini silip çalışmalarına devam etmelerini sağladım.
Atatürk bu çalışmaları sonunda Orta Asya’nın ANAYURT olduğunu ortaya çıkarmış ve Türk tarihinin bu topraklarda doğmuş olduğuna 1930’larda kanaat getirmiştir.. Bizler, Atatürk kuşakları ve ben, Kabataş Lisesinde tarihimizi bu şekilde okumuştuk.
Atatürk’ün bulgusunun doğru olduğunu Kâzım Mirşan araştırmalarıyla meydana koymuştur. Yandaki haritada görüldüğü gibi, Orta Asya’da kurulan gerek Türk, gerekse dünya tarihindeki ilk devlet BİR-OY BÏL’dir. Yaklaşık 9.000’lerde Tarih yüzüne çıkmış olması gereken bu devletin varlığıyla ilgili, Rus kaynaklarında, üzerinde UÇ ya da ÖC damgası bulunan, tarihi 8500/3000’ler olarak gösterilen, bilinmeyen bir uygarlığa ait bir seramik parçası buldum. Bugün bu uygarlığın var olmuş olduğu yer, geniş bir alanı kaplayan büyük bir bataklıktır, kuzey Rusya’da Zamostje yöresindedir..
Atatürk’ün – hiçbir arkeolojik öğrenimden geçmemiş ve yerinde araştırma yapmamış olmasına rağmen- masa başında Orta Asya’da büyük bir Türk Uygarlığı olması gerektiğini ortaya koyması onun dehâsını gösterir.
Ölümünden sonra, İnönü’nün cumhurbaşkanlığında, dıştan kuvvetle esen rüzgârlarla Şemsettin Günaltay adlı bir tarihçi Fransız kaynaklarında Türkler konusunda yayınlanmış tüm kitaplardan faydalanarak, Atatürk’ün vardığı bu sonucun halkı heyecana getirmek için
söylenmiş kökensiz iddialar olduğunu, Orta Asya’da bir içdeniz değil, ancak taş döneminde konuşulan, bilinmeyen bir dilin varlığını ileri sürmüştü.
Asya’da Anayurt yok edildi… Hattâ ona ANAYUT diyerek alay edildi.
Bundan on yıl kadar önce, Ankara’daki AB Büyükelçisi Karen Fogg dışarıdan esen rüzgârların etkisiyle AB dünyasının amacını şöyle “formülleştiriyordu”: Türklere tarihlerini inkâr etmesini öğretmek gerekmektedir(!)…BU ŞEKİLDE ”Şemsettin Günaltay/ İsmet İnönü Türk Tarihi”nin iç yüzü meydana çıkmıştı..
İşte, Atatürk’ün ileri sürdüğü, yukarıda Bir Oy Bïl haritasında görülen UÇIĞILTIR KÖL’ün kurumasından oluşmuş olan TAKLAMAKAN ÇÖLÜ!…(T.Parlak, Tur-añ Yolunda..Ank.Üniv. 2007)
Atalarımız ne demişler:
GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ…

Halûk Tarcan 11/11/21010

 
Şaban Aktaş (Homerotik)  Şaban Aktaş (Homerotik) (19.11.2010 21:10:39)  

Alıntı:http://edebiyatgalerisi.net/ataturk-kosesi/ataturk%e2%80%99un-dehasi-ve-anayurt.html
 
 
Copyright 2006 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.