Atölyeler anasayfa
E-mail adresiniz:
 Şifreniz: Beni Hatırla
ÖYKÜ SEVENLER ATÖLYESİ
14 konu, 61 üye
http://atolyeler.edebiyatdefteri.com/atolyedetay/121/oyku-sevenler-atolyesi.html
  + Tüm tartışmalar
  + Yeni tartışma aç
  + Tüm mutfak
  + Yeni ürün ekle
  + Tüm kütüphane
  + Yeni bilgi ekle
  + Tüm haberler
  + Yeni haber gönder
  + Hakkımızda
  + Kurallarımız
  + Yöneticiler
  + Tüm üyeler
  + Atölyeyi duyur
  + Atölyeye katıl


 


Şuan online atölye üyesi yok.Atölye Bilgileri
Üye sayısı:
61
Tür:
Edebiyat
Kuruluş tarihi:
1/3/2010
Kurucu:
Nermin Kaçar

KIZ KURUSU(9) YAZAN : AYHAN SARIKAYA


Züli’nin vereceği kararlarda ikilem içerisinde olması; kendisine bir sürü yanlışlar yaptırıyordu. Yok efendim,aynanın karşısına geçip kraliçeliğini yitiren çökkün bir yaşlı kadın gibi kendisini algılaması,falan filan.Ne gereği vardı şimdi bu asılsız saplantılarının.Kırk beşinden sonra hazır çıkmış,kısmetine koşması gerekirken;naz yapması,onun ruhsal olarak olgunlaşmadığını da ortaya koyuyordu.

Zeki ile evlilik düşünmesi; kardelen çiçeğinin, kışa , soğuklara ve güneşe inat yaşama sıkıca sarılmasıydı. Onu ilk gördüğü anda yüreği kıpır kıpır etmiş, sevincinden havalara uçmuştu.Hatta;Zeki’yi nasıl elde edebilirim diye de gizli planlar bile yapmıştı.

Tam planı gerçekleştireceği sırasında Zeki’yle olan yemeğe çıkma randevusunu unutmuş, yıllar öncesi çocukluk dönemine gidivermişti. Gerçekleştiremedi tutkuları, çocukluğunun yaşayamadığı en güzel yanlarıydı…Bir eksiklik kalmıştı ta o zamandan.İçini yiyip bitiriyordu,elma iç kurdu gibi. Nasıl ki elma iç kurdu, çiçek devresinde yumurtalığa girip,elma olgunlaştıkça; gelişimini elma ile birlikte tamamlıyorsa; çocukluğundaki yaşayamadığı oyunlar; işte böyle ciddi bir konu gündeme geldiğinde beynini tırmalıyordu.

Çocukluğunda uçurtma nedir görememişti. Kim yapacaktı ona güzel bir uçurtma. İstese kimden isteyecekti.

Kızlar uçurtma uçurtmaz, ayıptır! Baskısı bir yumruk gibi inmişti kafasına. Onun gibi bir sürü güzel duyguları dumura uğratılmıştı, kah ailesi kah da toplum tarafından.

Şimdi öyle miydi. Köprülerin altından çok sular geçmişti. Toplumun değer yargıları bile yüz seksen derece değişime uğramıştı.Sanki bir ipek böceğinin yaş devrelerinde kendisini yenilemesi gibi.Her dönemde farklı olgular çıkıyordu ortaya.

Eski kuşak geri planda kalıyor,yeni versiyon istediğini yaptırıyordu.Mahallenin çocukları:

-Uçurtma alınacak! diye

Bağırdıklarında ;aileler seferber oluyorlardı,tüfekli teçhizatlı vatanı kurtarmaya giden askerler gibi.

Züli, Zeki’yi unutup mahalledeki çocukların peşinden koşmaya devam etti.Gökyüzüne yeni gelin gibi süzülen uçurtmaların ipinden tutup,çocukluk aşkını tadabilmek için…

Saatler sonra yerlere düşe kalka,dizleri kan ter içinde bitkin bir halde eve geri döndüğünde; annesinin uyarısı ile karşılaştı:

- Kızım, senin bugün erkek arkadaşın Zeki beyle randevun yok muydu?

Banyoya girip, yorgunluğunu üzerinden atmaya çalıştı. .Ilık suyla çıplak vücuduna adeta masaj yaptı.Kadınsı duygularla vücudunu seyretti aynada.Vücut hatları yerinde sayılırdı.En azından Zeki’yi baştan çıkartabilirdi.Şeytani duygularla beyninde şimşekler çaktı.Bir an çocuksu duygulardan sıyrılıp, evde kalmak istemeyen bir kız kurusu edasıyla:

- Seni unutmadım Zeki bey! Hala favorimsin! Bekle geliyorum. Allah’ın günleri bitmedi ya.Bugün olmazsa yarın yemekte buluşacağız inşallah!

Deliksiz bir uykuyla kendinden geçti.ayhansarıkaya - 14 Ekim 2010 Perşembe
 
ayhansarıkaya  ayhansarıkaya (14.10.2010 22:42:26)  

Kız Kurusu 9.bölüm tarafımdan yazılmıştır.

Bu yoruma 2 cevap yazılmış.
 
N. B. Ç.  N. B. Ç. (14.10.2010 22:53:08)  

Bizim kız kurusu Züli bu gidişle evlenemeyecek anlaşılan. :))

Uçurtma uçurma fikri güzeldi! Benim de çocukluk hayallerimi süslerdi hiç uçuramadığım uçurtma. Allah'tan eşim hevesimi kırmayıp hususi hafta sonları uçurtma uçurmaya götürdü de hevesim geçti :))

Yüreğinize ve emeğinize sağlık. Nezihe Hanım ve sizin sayenizde ilerliyor öykü. Bizler yalnız bıraktık sizleri sanırım.


Bu yoruma 1 cevap yazılmış.
 
Nermin Kaçar  Nermin Kaçar (15.10.2010 21:55:56)  

ayhan Bey, erler ya, her büyüğün içinde saklı bir çocuk gizlidşir diye. Uçurtma da güzel gitmiş öyküye doğrusu. Tebrik ediyorum. Sevgilerimle :) Kuralları unutmuyoruz :)))))))))
 

 
Copyright 2006 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.